Aktualność "Urlopowe vademecum"

dodano: 2017-07-31
-
W związku z trwającym okresem urlopowym przygotowaliśmy dla Państwa vademecum związane z urlopem wypoczynkowym. Zapraszamy do lektury!

Urlop wypoczynkowy to coroczny, płatny, nieprzerwany czas ustawowego zwolnienia pracownika od obowiązku pracy u danego pracodawcy, przysługujący pracownikowi w celu wypoczynku. Prawo do urlopu to niezbywalne i osobiste uprawnienie pracownika. Jego wymiar regulowany jest przez przepisy prawa pracy. Czas odbywania urlopu pracownik ustala wspólnie z pracodawcą.


Urlop musi zostać realnie wykorzystany – nie można zrzec się prawa do niego. Zaległy urlop musi zostać wykorzystany najpóźniej do 30 września następnego roku.

Pracownik ma prawo (ale nie obowiązek!) wykorzystać przysługujący mu urlop w całości, w sposób ciągły. Jeśli zdecyduje się na podział dni urlopowych co najmniej jeden okres powinien obejmować 14 kolejnych dni kalendarzowych (liczonych z weekendami).

Osoba, która rozpoczyna swoją karierę zawodową, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 urlopu należnego po przepracowaniu roku kalendarzowego. Prawo do kolejnych urlopów nabywane jest w każdym kolejnym roku kalendarzowym (z dniem 1 stycznia), pod warunkiem, że nadal pozostaje w stosunku pracy. Należy przy tym pamiętać, że czas odbywania urlopu wypoczynkowego to również okres trwania stosunku pracy.

Wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym wynosi:

•    20 dni roboczych – jeśli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat;
•    26 dni roboczych – jeśli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat.

Wymiar urlopu jest zależny od posiadanego stażu pracy oraz czasu nauki w szkole. Do okresu pracy wlicza się z tytułu ukończenia:

•    zasadniczej szkoły zawodowej – czas nauczania przewidziany programem nauczania (nie więcej niż 3 lata);
•    średniej szkoły zawodowej – czas nauczania przewidziany programem nauczania (nie więcej niż 5 lat);
•    średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych –  5 lat;
•    średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata;
•    szkoły policealnej – 6 lat;
•    szkoły wyższej – 8 lat.

Jeśli pracownik jednocześnie uczył się i pracował zawodowo, to do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okres zatrudnienia lub okres nauki (to, co jest dla niego bardziej korzystne).

Na równi z okresami pracy zaliczanymi do stażu traktuje się inne okresy aktywności pracownika, takie jak: służba wojskowa, okres pracy w gospodarstwie rolnym, urlop bezpłatny młodocianego.

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Jeśli w ciągu roku pracownik podejmie pracę, lub zrezygnuje z niej, ma prawo do urlopu proporcjonalnego. Pracownik może wykorzystać go w roku kalendarzowym w którym nabył do niego prawo.

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów ustalanym przed pracodawcę na wnioski pracowników. Za czas urlopu przysługuje takie wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby pracując.

Wypłata ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop możliwa jest tylko w sytuacji rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Miłego wypoczynku!