Aktualność "Rozliczenie PIT emerytów"

dodano: 2017-04-10
Emerytura podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy jest w takim wypadku zwykle ZUS lub KRUS. Przy braku dodatkowych dochodów używa się deklaracji PIT-11A lub PIT-40A. Mimo obłożenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych emeryt nie musi składać rozliczenia PIT samodzielnie - PIT-y emerytów wypełniają sami płatnicy (w przypadku PIT-40A). PIT-11A emeryt jest zobowiązany wypełnić samodzielnie. Powyższe rozliczenie roczne jest ważne i poprawnie złożone do Urzędu Skarbowego, jeśli w danym roku podatkowym emeryt nie uzyskał żadnych dodatkowych dochodów (z pracy zawodowej lub z  prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej). W przeciwnej sytuacji konieczne będzie rozliczenie się z fiskusem w ramach odpowiedniego rozliczenia podatkowego.

Emeryt, który uzyskał dodatkowy dochodów i rozlicza się samodzielnie zobowiązany jest do złożenia rocznych PIT-ów na drukach PIT-36 lub PIT-37. Jeśli dodatkowy dochód pozyskiwany był za pośrednictwem płatnika, emeryt winien złożyć deklarację roczną PIT na druku PIT-37, zaś jeśli dochód był pozyskiwany samodzielnie i opodatkowany skalą podatkową - PIT-36. Oba druki PIT powinny trafić do urzędu właściwego względem miejsca zamieszkania emeryta z ostatniego dnia roku podatkowego w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego, wraz z niezbędnymi załącznikami. Samodzielne rozliczanie roczne PIT emeryta pozwala zarówno na rozliczenie wspólnie ze współmałżonkiem, ale także na zastosowanie ulg podatkowych takich jak:

•    Ulga rehabilitacyjna, w tym ulga na leki, z której korzystają osoby niepełnosprawne lub mające na utrzymaniu osoby bliskie posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.
•    Ulga na darowiznę.
•    Ulga odsetkowa z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów mieszkaniowych.
•    Ulga prorodzinna, w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
•    Ulga z tytułu krwiodawstwa.

Emeryt może również skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 3091 zł, co pozwala na obniżenie podatku należnego fiskusowi. Tak jak podatnik aktywny zawodowo może również wskazać numer KRS organizacji pożytku publicznego, której zechce przekazać 1% swojego podatku dochodowego od osób fizycznych. W niektórych przypadkach, nawet jeśli emeryt nie uzyskuje dodatkowych dochodów objętych opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych, osobne, prywatne rozliczenie podatkowe może być dla niego bardziej opłacalne - zwłaszcza, jeśli korzysta z ulg, odliczeń czy preferencji podatkowych.